NEV MEKAN, NEV MEKAN ÜSKÜDAR

Nev Mekan Nerede ?

Nev Mekan, Eski tren garı olarak da bilinmekte ve Üsküdar da bulunmaktadır. Marmara İlahiyat Camii’nin yakınlarında ve Üsküdar İl Emniyet Müdürlüğünün yanında  bulunmaktadır.  Bağlarbaşı Kültür Merkezinin girişinden girerek sağ tarafta Nev Mekan Tabelasını görünce ulaşmışsınız demektir :).


üsküdarNev Mekan Nasıl Bir Yer ?

Nev Mekan, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın, her çeşit insanın yer aldığı nev-i şahsına münhasır kimlik sahibi bir mekandır. Bu mekan sanat üzerine öncelik veren Üsküdar’ın medeniyetine öncelik etmektedir. Nev mekana gelenler kahvaltı tercihiyle ve sohbet eşliğinde girişte ki kısmı tercih edebilir. Kitap okumak kendini geliştirmek ya da biraz müzik dinleyip o meşhur Osmanlı şerbetiyle kendini dinlendirmek isteyenlerin yeri ise kütüphanenin bulunduğu arka kısımlardır. Kitapların güzelliği ve fazlalığından kendinizi kütüphanede hissedebilirsiniz. Ders çalışmak yada bir araştırma yapmak istiyorsanız merdivenlerden çıkıp üst katta ki kısımları tercih edebilirsiniz.


yarışma üsküdar

üsküdarsanat

üsküdarr

üsküdar söyleşi

üsküdar sanatt

üsküdar iyi ki var

 

iyi ki üsküdar var instagram - Kopya


üsküdar belediyesi

üsküdar bağlarbaşı

sanat üsküdarda

nevmekan tarif - Kopya

 

 

 

Eğer yazın gittiyseniz ve hava gayet tam dışarıda kahvaltı yapmaya müsait ise sizleri nevmekanın bahçe kısmına o mavi beyaz masalara davet edebiliriz :).

üsküdar kızkulesi

iyi ki üsküdar var - Kopya

Nev mekanın her yeri ayrı bir anlam taşımak da , her kısmı ayrı bir şekilde restore edildiğinden bu güzelliğe hayran kalacaksınız. Kitaplıklarda ki modernlik, Nevmekanın kısmen kütüphane havası oluşturması medeniyetinin üst safhada olduğu gösteriyor aslında. Üst katta ki devasa beyaz piyanoyu görünce İyi ki Üsküdar var dediğinizi duyar gibiyim:). Girişte ki ise kırmızı tramvayda fotoğraf çekilmek serbest üzülmeyin :).

üsküdar yarışma

söyleşi üsküdarr

üsküdar belediyesii

saant ve kültür - Kopya

Üst kısımda bulunan köşelerde ise yemeklerini yiyebilirsiniz. Grupla geldiğinizde hoşça ağırlanacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Sadece çay kahveden ibaret olmayan NevMekan yemek yönünden de oldukça zengindir.

nevmekann

Nevmekan’ da Özel Davetliler

Nevmekan’a gittiğinizde üst katta girilemeyen bir koltuk köşesi göreceksiniz. Burada ne oluyor acaba diye soracaksınız :). İşte orada Üsküdar Belediyesinin saygı değer belediye başkanları, Başbakanlar, Cumhurbaşkanı özel olarak ağırlanmaktadır. Bu yüzden NevMekana ilgi oldukça yüksektir.

üsküdar yeşilçam

Nev Mekanda Yeşilçam Söyleşileri

Nev mekana her ay ayrı bir yeşilçam sanatçısı eşlik ederek küçük küçük söyleşilerde bulunmakta ve size katkıda bulunmaktadır.

Nev Mekanın Neyi Meşhur ?

Nev mekana gittiğinizde Osmanlı Şerbetini denemeden lütfen dönmeyin derim. Damak tadınıza hitap edeceğinden eminim :). Menü ile ilgili sizlere fotoğraf paylaşacağım.

üsküdar kültür

sanatt

O zaman ne diyoruz #iyikiüsküdarvar ve #iyikigezengozlukvar :). 

İnstagram: @gezengozlukcom